Červená ďatelina v Sobotišti.

Written by nazirk

Všetko to začalo nevinným článkom v médiách o poli plnom červenej ďateliny. Portál Záhorí.sk totiž zverejnil výzvu, aby sa v nej ľudia odfotografovali. „Vydaj sa na cestu a ulov si podobnú fotografiu na svoj Instagram. Nezabudni na fotografii označiť @zahori.sk. Buď však opatrný, rozkvitnutá ďatelina prilákala aj včely, ktoré si tam plnia svoju úlohu,“. Tento článok sa okamžite začal šíriť sociálnymi médiami. A ľudia z blízkeho aj ďalekého okolia sa húfne vrhli na ďatelinové pole, ktoré skoro celé udupali. Chodili sa tam fotografovať modelky z Bratislavy, rôzne partie mladých, ktorí si prinášali  „kreatívne“ pomôcky, napr. veľkého bieleho plyšového medveďa. Majitelia si fotografovali svojich miláčikov napr. psov s okuliarmi a stovky ďalších nadšencov s mobilmi.

Pôvodne som tam ani nechcel ísť. Čo už na podupanom poli. Ale zavolal mi kamarát, že ide na Myjavu a mohli by sme sa pozrieť ako to vyzerá s tým ďatelinovým poľom v Sobotišti. Tak som sa nechal pozvať :-).

Pole sme našli celkom rýchlo. Vzhľadom na to, že sme išli cez pracovný deň a skoro ráno, nebolo tam človiečika.

Pole bolo naozaj, hlavne pri krajoch dosť podupané a pováľané. Majiteľ už rozmiestnil na poli zákazové tabuľky.

Ako fotografi prírody, chránime prírodu a  nechceli sme prispieť k ďalšiemu ničeniu tohto atraktívneho miesta. Snažili sme sa pohybovať po okraji  a do poľa sme v stupovali veľmi málo, len v najnutnejšom prípade.

Z fotografického hľadiska, bolo síce pole atraktívne ale chýbajú tam nejaké dominantné krajinné prvky o ktoré by sa mohol fotograf „oprieť“. Ale snáď sa mi podarilo pár pekných záberov.

V poli sa nachádzalo veľa elektrických stožiarov, ktoré ho dosť špatili. Ale aj tie sa dajú kreatívne využiť.

V množstve červenej ďateliny sa nachádzali aj „biely agenti“.

Pri fotografovaní som použil fotoaparát Fujifilm X-T3. Väčšina fotografií je fotografovaná objektívom Fujinon 16-55/2,8 a pár fotografií je urobených objektívom Fujinon 100-400/4,5-5,6.

Všetky fotografie si môžete pozrieť tu:

Všetky fotografie na tejto stránke: Karol Križan

Fotografie podliehajú autorským právam a bez súhlasu autora ich nie je možné kopírovať ani šíriť!

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *