Fotografovanie divej zveri na Šumave a v Bavorskom lese

Rozhodli sme sa s rodinou dovolenkovať na Šumave. Na druhej strane hraníc sa nachádza ,fotografmi toľko ospevovaný, Bavorský les. Tak som presvedčil rodinu aby sme jeden deň venovali návšteve Bavorského lesa. Bol to klasický rodinný výlet, ktorý som čiastočne spojil s fotografovaním. Vzhľadom na prítomnosť rodiny, bolo fotografovanie až na druhom mieste. Zároveň som si chcel urobiť prieskum pre prípadnú ďalšiu návštevu napr. kolektívne fotografovanie s naším fotoklubom.

Pozitívum Bavorského lesa je jeho dostupnosť, krásna príroda a služby. Z obce Horní Vltavice, kde sme mali penzión, to bolo  na parkovisko Areálu voľne žijúcich zvierat vzdialené len 38 km. Do GPS si treba ako cieľ nastaviť : Neuschönau.  Za parkovanie sa platí 1€ za hodinu, max. 5 € za deň. Za vstup do lesa a výbehov zvierat sa neplatilo. Cesta cez Bavorský les so zastávkami vo výbehoch zvierat bola cca. 12 km dlhá. Samotný les predstavuje pekný kus prírody a prechádzka po ňom je veľmi príjemná.

Sklamaním pre mňa boli výbehy. Výbeh jelenej a srnčej zveri bol úplne uzavretý. Vlkov a bobrov sme nemali šancu vidieť a vo výbehu medveďov sa pohybovali dva smutné, teplom vyčerpané, medvede. Úplne pri plote, tak, že fotografie by neboli zaujímavé. Je pravda, že som nemal čas sa v každom výbehu zdržiavať hodinu a viac. Aj počasie bolo pre zvieratá, aj ľudí, úmorné. Teploty sa pohybovali nad 30 stupňov. Vhodná doba na fotografovanie je skoro ráno a je potrebné sa zamerať na jeden, max. dva druhy zvierat a vybaviť sa veľkou dávkou trpezlivosti. Fotografovanie ovplyvňuje aj ročné obdobie. V takomto teplom lete je majú zvieratá (medveď, rys, vlk)  letnú srsť a nevyzerajú tak mohutne ako v zimnej srsti.  Pri fotografovaní v Bavorskom lese je treba mať veľa šťastia. Keď je šťastie, dá sa nafotiť všetko. Väčšinou však nie :-).   A treba mať aj dobré oči. Výbehy, napr. rysa, sú neprehľadné a ťažko ho spozorovať.

Lepšie fotografie sa dali urobiť vo voliérach vtákov. Sú podstatne menšie a vtáci väčšinou sa pohybujú v „dosahu fotoaparátu“. Atraktívni sú dravci, keď sa kŕmia a veľmi dobre sa fotografujú sovy.

Rys ostrovid je jeden a pôvodom zo Slovenska. Jeho výbeh je dosť neprehľadný. Veľmi ťažko ho  spozorovať. Pri našej návšteve ležal schovaný v kríkoch. Ak by som nemal objektív 100-400 (prepočet 150-600) tak by som asi nič nenafotil. Takto sa mi podarila aspoň jedna slušná fotografia slovenského rysa.

Diviaky lesné sa dajú fotografovať veľmi dobre. Cez ich výbeh vedie priamo cesta. To znamená, že ste v priamom kontakte s diviakmi.

Dobre sa fotografujú aj zubry.

Bavorský les je výborný na rodinnú prechádzku resp. turistiku.  Na fotografovanie  je potrebné sa dopredu pripraviť. Fotografovať skoro ráno. Pokiaľ by som chcel mať fotografie všetkých dravých šeliem, asi by som plánoval viacdennú návštevu. Alebo si niektoré šelmy, resp. divé zvieratá nafotografoval na českej strane.

V tesnom susedstve Areálu voľne žijúcich zvierat sa nachádza aj cesta v korunách stromov Baumwipfelpfad. Dajú sa tam urobiť pekné fotografie krajiny a je to aj zaujímavá atrakcia. Keď už ste tam, bola by hlúposť ju nenavštíviť.

Skoro vôbec sa nepíše o tom, že aj na českej strane v okruhu pár kilometrov sa nachádzajú výbehy divých zvierat a podľa môjho názoru aj krajšie a lepšie ako v Bavorskom lese. Ja som navštívil dva. Vlkov a jeleňov.  Okrem nich majú ešte výbeh rysa, sovy a stanicu pre voľne žijúce handicapované zvieratá.

Neďaleko obce Srní sa nachádza „Vlčí stezka“ na ktorej sa nachádza aj výbeh vlkov. Parkovanie stojí 30 Kč na hodinu, max. 100 Kč na deň. Za vstup do výbehu sa neplatilo. Šumavský les je krásny a prechádzka po ňom je upokojujúca.

Trojhektárový výbeh na Šumave vyriešili veľmi šikovne. Tak, že prakticky vždy je možnosť uvidieť vlkov a  dobre ich fotografovať. Do svahu, stredom výbehu, umiestnili 400 m dlhú lávku vyvýšenú 3-4 metre nad zemou  s pozorovacími prístreškami.  Vždy sa dajú nejakí vlci spozorovať. Najlepšie fotografovanie, aj podľa pracovníkov centra, je skoro ráno. Myslím si, že je tu väčšia istota, nafotografovať niečo  ako v Bavorskom lese a  fotografuje sa komfortnejšie. Dajú sa využiť viaceré pohľady.

Pohľad z lávky dolu svahom

Jedna „mobilovka“, fotografovanie z druhej strany lávky do protisvahu.

Pár kilometrov od Srní, pri obci Kvilda sa nachádza výbeh jelenej zveri a rysa. Parkovanie je rovnaké ako pri výbehu vlkov. Výbeh jeleňa má cca. 9 ha.

Výbehom prechádza náučný okruh a sú tu vyvýšené pozorovacie prístrešky. Mimo výbeh pokračuje náučný okruh, ktorý zoznamuje so stopami jeleňa, prasaťa divokého a niektorými miestnymi stromami  a rastlinami. Stádo jelenej zveri je veľké s dvomi jeleňmi, laňami aj jelenčekmi. Návštevník prechádza priamo výbehom. Fotografovať sa môže buď z chodníka alebo z pozorovacieho prístrešku. Fotografovanie je príjemné  a pohodlné. Opäť asi lepšie ako v Bavorskom lese.

Pohľad na centrálnu čistinku, vzadu vidieť jeden z troch prístreškov

Na celom fotografovaní v Bavorskom lesa ale hlavne na Šumave mi vadilo veľké množstvo detí, ktoré hulákali na zvieratá, aj keď všade boli tabuľky, upozorňujúce  návštevníkov aby sa chovali ticho. A keď som upozornil rodičov, aby utíšili svoje deti, ešte sa tvárili, čo to vlastne od nich chcem. Z toho vyplýva, že nie deti ale rodičia sú často hlupáci !!! Teda česť výnimkám.

Keď sa rozhodnete isť fotografovať do Bavorského lesa, určite si nechajte čas aj na fotografovanie výbehov na českej strane. Možno tam urobíte aj krajšie fotografie. Asi najlepší čas na fotografovanie je koniec jesene a zima. Nie je toľko listov a zver sa dá ľahšie pozorovať. Zvieratá majú zimnú srsť, vyzerajú mohutne a v areáloch nie je toľko návštevníkov, ktorí tam plašia zver.

Na fotografovanie zvierat som použil fotoaparát Fujifilm X-T20 a objektív 100 -400 /4-5,6.  Mal som zo sebou aj statív, ale nepoužil som ho. Ak by som nebol na výlete, ale hlavným cieľom by bolo fotografovanie, minimálne monopod by som využil. Umožnilo by mi to znížiť ISO. Takto som musel mať nastavené vysoké ISO. Pred cestou som si kúpil foto batoh Lowepro Flipside 400 AW II a bol som  ním milo prekvapený. Potreboval som ľahký foto batoh, s dobrým prístupom, kde sa mi zmestí celá výbava. Všetky podmienky splnil. Veľmi som ocenil otváranie zo zadnej strany a možnosť vymeniť techniku otočením batohu na bedrových popruhoch. Bez toho aby som batoh skladal dolu.  Celkovo, pre mňa,  ktorý nie som turista, pohodlne nosiť kompletnú výbavu na pleciach 6 hodín, tak to je pre mňa úspech a pre batoh pochvala.

Ruksak naplnený technikou a pripravený na cestu na Šumavu

Všetky fotografie na tejto stránke: Karol Križan

Fotografie podliehajú autorským právam a bez súhlasu autora ich nie je možné kopírovať ani šíriť!