SAHARA 2018

SAHARA – je stretnutie majiteľov vojenských historických vozidiel a klubov vojenskej histórie na Slovensku a najvýznamnejšia military udalosť roka na piesku. Každoročne sa organizuje vo vojenskom areáli na Záhorí, ktorý pripomína svojim charakterom saharskú púšť.

SAHARA – je akcia prioritne zameraná na vojenskú históriu a vojenskú techniku z minulého storočia. Vo svojich začiatkoch bola stretnutím umožňujúcim veteránskej obci prezentáciu a súťažné jazdy automobilových civilných a vojenských veteránov. Aj v súčasnosti je možné zúčastniť sa zaujímavo pripravených pretekov pre vozidlá, ktoré pretekajú v náročnom piesčitom teréne. V rámci súťažných jázd si môžu súťažiaci v extrémnych podmienkach svoju techniku vyskúšať a súťažiť medzi sebou vo viacerých kategóriách. Každá súťaž je vyhodnotená a úspešní súťažiaci sú na stupni víťazov odmenení hodnotnými cenami. Okrem statických ukážok vojenskej historickej techniky, súťaží a defilé sú dôležitým bodom programu bojové ukážky v réžii vojenských historických klubov, väčšinou na tému 2. svetovej vojny a Slovenského národného povstania. Prezentujú sa však aj udalosti povojnovej histórie (ČSĽA). Súčasnosť je zastúpená ukážkami činnosti Vojenského technického a skúšobného ústavu Záhorie.

Toľko zo stránky http://www.sahara-slovakia.sk

Sahara je zaujímavá aj tým, že  sa jej zúčastňujú zástupcovia viacerých národností.

Tento rok boli plánované ukážky dvoch bitiek : Bitka v Afrike a bitka pri rieke Wisla.  Ráno však pršalo a tak som na prvú časť programu nešiel. Prišiel som až na bitku pri rieke Wisla. To ale zo sebou prinieslo viacero nevýhod. Všade bolo plno ľudí, nikde nebolo voľné miesto s dobrým výhľadom. A tak som musel improvizovať a premiestňovať sa podľa toho, kde sa odohrávala bitka. Nebolo to jednoduché, lebo často mi zavadzali diváci so svojimi zdvihnutými rukami s mobilmi.  Niečo sa predsa len podarilo nafotografovať. Okrem toho začalo aj pršať a po celý čas jemne mrholilo.

Na fotografovanie som použil fotoaparát Fujifil X-T20. Scény na bojisku som fotografoval objektívom Fujinon 100-400/4-5,6 R LM OIS WR, scény z tábora objektívom Fujinon XF 16-55mm f2,8 R LM WR.

Všetky fotografie si môžete pozrieť v galérii:

Všetky fotografie na tejto stránke: Karol Križan

Fotografie podliehajú autorským právam a bez súhlasu autora ich nie je možné kopírovať ani šíriť!