Koláže – manipulovaná fotografia

Už pred vznikom digitálnej fotografie ma fascinovali manipulované fotografie. Vtedy sa to myslím volalo koláž. V roku 1999 som si kúpil prvý digitálny fotoaparát Olympus 2500L a objavil  Photoshop, bola to verzia 6.  Hneď od začiatku  som skúšal experimentovať.

Mal som striedavé úspechy.   Občas sa podarila dobrá fotografia, ale často som sa narobil a nakoniec som celú fotografiu zmazal. Nápady na fotografia prichádzali v snoch. Prišiel nejaký vonkajší impulz (film, pekná fotografia, zážitok)  a v sne sa mi zobrazila fotografia. Žiaľ, často som ju nedokázal úplne presne preniesť do reality a výsledok bol ťažkopádny, nie príliš zaujímavý. A mnoho krát zostali moje nápady aj nepochopené :-). Predsa , každý máme inú predstavivosť a iné vnímanie reality.

Je zaujímavé, že čím viac sa zlepšujeme v technike práce (a to je jedno či vo fotografi alebo v hudbe, či v maľbe), tým zložitejšie sa sa snažíme vytvárať svoje diela. Tie sú potom technicky dokonalé ale bez nápadu a kreativity. Chýba ten nápad zo sna  a jednoduchosť.

Niektoré fotografie  získali ocenenia a boli uverejňované v médiách.

Mojou prvou manipulovanou fotografiou, ktorá zaujala, bol hrach so zipsom, ktorý sa dostal medzi 10 najlepších fotografií na Slovensku v súťaži Očami Sony. Fotografia bola prezentovaná aj v TV. Písal sa rok 2004

Ďalšia fotografia uverejnená v časopise Foto Video (2007) zobrazuje dve generácie žien. Matku a dcéru.

V roku 2010 sa mi podarilo vyhrať súťaž Wacom Bamboo Pentouch  (časopis Revue Photo Life) za koláž „Nad hrobom“.

Koláže od roku 2000 do roku 2010. Je v nich vidieť ešte počiatočná neskúsenosť s prácou v Photoshope, ale aj vtedajšie možnosti Photoshopu

Od roku 2010 som síce vytváral rôzne koláže, ale už som sa s nimi súťaží zúčastňoval málo. Začal som sa viac zaujímať o iné druhy fotografie, napr.  fotografovanie prírody.

Ale vydarené kúsky som občas do nejakej súťaže poslal. V roku 2013 som získal cenu za súbor fotografií „Spomienky na zimu“.

V roku 2018 sa dostala moja fotografia Strom, medzi medzi 30 najlepších v súťaži Kreatívny svet Wacom  a bola vystavená v Prolaika gallery v Bratislave.

Fotografia „Čistenie fotoaparátu“ je publikovaná v knihe foto klubu IRIS ako úvodná fotografia.

Posledný výrazný úspech s manipulovanou fotografiou sa podaril tento rok, keď som získal 8. miesto v Česko Slovenskej súťaži časopisu FotoVideo na tému: Reklama.

Najväčší citový vzťah mám k fotografii, ktorá vznikla na pri počúvaní piesne P. Hammela s textom od B. Filana „Cez plece“. Nádherná pieseň vytvorila vo mne toľko emócií, že vznikla táto fotografia. Pesničku si môžete vypočuť tu: Cez plece.

Koláže, ktoré som robil nedávno. Keďže  počas pandémie sú obmedzené možnosti fotografovania, tak som  siahol do archívu  a vytvoril pár obrázkov. Trnava je po historickej stránke fascinujúce mesto. A preto som skúsil pár  koláží  na tému Trnava.

Jedna spomienka na Prahu a Zlatú uličku

Táto fotografia sa mi mimoriadne páči . Pripomínam, všetko som fotografoval sám alebo vyrobil v PC. A je zároveň aktuálnym zobrazením dnešných dní, keď sa môže vychádzať len od 1 do 5 hodiny rannej.

Jedna pocta fotografii.

Koláže do roku 2020

Realizoval som aj sadu retro fotografií, kde  bola väčšina fotografií  manipulovaná.

Moja snaha o akčnú, bojovú fotografiu.

Pri vytváraní PF-iek, často realizujem koláž.