Staršie fotografie Trnavy

Do tejto časti budem dávať svoje staršie fotografie Trnavy, ktoré už budú čoskoro historické.

Vodárenská veža v Trnave

Vodárenská veža v Trnave je technickou pamiatkou modernej architektúry. Spolu s trnavským mlynom na Suchovskej ceste patrí medzi najlepšie hodnotené diela architekta Emila Belluša. Od roku 2011 je v noci nasvietená na modro-bielo. S výškou 50 metrov tak patrí medzi dominanty mesta a definuje panorámu mesta už z cestného obchvatu.

Projekt vodojemu pochádza z roku 1941. Výstavba prebehla v rokoch 1942 až 1946. Do prevádzky ho odovzdali v roku 1954. Stavba je architektonicky hodnotná vďaka jedinečnému tvaru šiestich železobetónových nosných pilierov, obopnutých skružami, a valcovej nádrži. Výrazné sú tak aj tie časti, ktoré majú inokedy hlavne konštrukčnú funkciu. Plná hmota nádrže a odľahčená zostava nosnej časti sú v peknom kontraste. Valec uprostred stĺpov ukrýva technické schodisko a vodovodné potrubia. V plášti valca sú menšie obdĺžnikové okná. Podobný motív sa opakuje aj v hornej časti nádrže, kde okná osvetľujú okružnú chodbu.Na streche nádrže sa nachádza osvetľovacia a vetracia lucerna, ktorá je kompozičným dopovedaním stavby. Táto horná časť vodojemu je sprístupnená vďaka technickým rebríkom. Nádrž má objem 1200 m3 a výšku hladiny 8 metrov. Zásobujú ju tri studne s výtlačnými motormi. Na okolitom pozemku je už dlhšie nevyužívaný vodný rezervoár, takisto pôvodné dielo Emila Belluša. Vodojem zásobuje mesto a okolité obce.  Zdroj je v Dobrej vode, kde je viacero studní a prameňov.

Zdroj: https://www.ciernediery.sk/trnava-vodojem/

Fotografia z roku 2004

fotografia z roku 2015.

Futbalový štadión Spartak Trnava.

Počas rekonštrukcie štadiónu som urobil zopár záberov. Mal som vtedy nový fotoaparát Sony DSC RX100 III a tak som experimentoval s panorámou. Pri fotografovaní panorámy som mal čiernobiely režim.

Trnavský Cukrovar

Fotografie boli urobené v roku 2010. Mal som vtedy HDR-kové obdobie a tomu zodpovedajú fotografie.

Všetky fotografie na tejto stránke: Karol Križan

Fotografie podliehajú autorským právam a bez súhlasu autora ich nie je možné kopírovať ani šíriť!