FUJIFILM X-T20 – Môj názor

Chcel by som sa podeliť so svojimi skúsenosťami s novým Fujifilm X-T20. Nechcel som svoj názor písať hneď po kúpe, ale až pokiaľ budem mať viac skúseností. Chcel by som upozorniť, že toto nie je test. Je to laický názor používateľa.

Dlho som zvažoval kúpu nejakého menšieho, skladného fotoaparátu. V minulosti som už vlastnil veľa digitálnych fotoaparátov (nepočítam analógy). V úplných začiatkoch digitálnej fotografie som si kúpil Olympus 2500L s 2,5 MPx snímačom. V tej dobe stál tuším 75 000 korún. Potom prišiel na rad Sony DSC 707 s 5.24 MPx snímačom, špecifickým kĺbom a výborným  svetelným objektívom. Bol to skutočne na tú dobu výnimočný fotoaparát. Nasledovala Minolta Dimage 7. Potom Canon 20D, Canon 5D mark II a teraz mám Canon 5Dmark III. Okrem toho som mal rôzne digitálne kompakty (zápisníky) od Canonu, Olympusu, atď, z ktorých za zmienku stojí Fujifilm x20, s ktorého priehľadovým hľadáčikom som sa akosi nevedel zžiť. A ako posledný, ktorý mám doteraz, je úžasný kompakt Sony RX100 III. Výborný fotoaparát, ktorý ak by lepšie zvládal makro, mal len o trochu dlhší objektív a logickejšie ovládanie, bol by dokonalý.

S Canonom 5D mark III som spokojný po stránke kvality výstupu a ovládania. Problém je, že mi, neviem prečo, na ňom funguje len veľmi málo objektívov druhých výrobcov. Už som vrátil 2x Sigmu Art 50/1,4 a Tamron 24-70/2,8 VC. Dôvodom bolo ostrenie. U objektívov Sigma som nevedel doladiť back/fron focus a u Tamronu to ostrilo tak,  že stred ostril a ostatné bolo rozmazané. Dokonca aj nový Canon 50/1,8 STM som musel dať do Prahy spolu s fotoaparátom nastaviť. Inak fotky boli neostré.

Tieto problémy, ale aj dosť veľká váha tela a objektívov ma motivovali ku kúpe menšieho, skladnejšieho fotoaparátu. Aj za cenu menšieho čipu. Vychádzal som z toho, že dnešné fotoaparáty so snímačom APSC už kvalitou predbehli klasické kinofilmové prístroje. T.z, že zníženie kvality oproti plnému formátu to síce bude, ale celkovo to nebude také dramatické.

Vzhľadom na to, že som veľmi spokojný s fotoaparátom Sony RX100 III, uvažoval som nad kúpou Sony α 6500, ktorý určite patrí medzi špičku.  Odradilo ma komplikované ovládanie a nedostatok objektívov. A tie kvalitné sú, z môjho pohľadu, veľmi drahé. Fotoaparáty Olympus a Panasonic sú určite výborné, ale skok z FF na rozmer 4:3 by bol pre mňa už veľký. Preto som ich z výberu vyradil.

Vždy sa mi páčili fotoaparáty Fuji. Fujifilm X-T2 bol však stále ťažký a nič by so tým nevyriešil. Potom prišla firma Fuji na trh s fotoaparátom Fujifilm X-T20, ktorého udávané parametre sa mi páčili. Vzhľadom na akciu X-T20 + objektív 18-55/2,8-4, sa stal tento set nedostupným tovarom, na ktorý sa dlho čakalo. Tak som aspoň pozeral a čítal recenzie a názory majiteľov. Majitelia fotoaparátov Fuji sú asi najvernejší fanúšikovia svojej značky. Ale aj najneobjektívnejší :-). Ich názory sú veľmi subjektívne a ťažko priznávajú chybičky na svojich miláčikoch. To dosť skresľovalo „internetový pohľad“ na tento fotoaparát. Vzhľadom na cenu setu, kvalitu a relatívne dobrú cenu objektívov a nepopierateľnú snahu firmy Fuji počúvať zákazníkov a vychádzať im v ústrety, som sa nakoniec rozhodol, že si fotoaparát kúpim.

Keď sa konečne objavil v predaji, tak som si ho kúpil v sete s objektívom 18-55/2,8-4. V stanovenej dobe som ho však aj vrátil. V dobe keď som ho kúpil, boli vonku, aj bytoch veľké teploty nad 35 stupňov. Fotoaparát sa na zadnej strane veľmi silno zahrieval. Keď som pustil nahrávanie 4K videa, tak sa na obrazovke najskôr zobrazil oranžový výkričník, potom červený výkričník a potom sa fotoaparát preventívne vypol, aby zabránil poškodeniu z prehriatie. To sa mi zdalo divné. Podľa technických parametrov má fungovať pri teplote 0-40 stupňov.

Vraví sa, že „dva krát do tej istej rieky nevstúpiš“. Mne sa ten fotoaparát tak páčil, že som mu dal druhú šancu.  Po cca. mesiaci som si ho opäť kúpil. Počasie bolo chladnejšie, tak sa až tak nezahrieval.  Myslím si však, že v lete bude sa bude opäť zahrievať. Videá natáčam len zriedka ale v lete (napr. na dovolenke) točiť 4K video bude asi problém.

 Dizajnovo je fotoaparát krásny. Hlavne „retro“ verzia ktorú som si kúpil. Celkovo pôsobí kompaktne a materiály pôsobia pevne. Pravdou je, že pre niekoho môže byť trošku malý. Spolu s ťažším objektívom má tendenciu preklápať sa  dopredu. Je to však vec zvyku.  Mne takéto malé rozmery vyhovujú. Kvôli tomu som ho kupoval.

Ten, kto mal fotoaparát inej značky, si musí trocha zvykať na ovládanie. Pre mňa majiteľa Canonu 5D mark III chýba najviac džojstik na ovládanie pohybu zaostrovacieho bodu. Krížový volič sa dá naprogramovať tak, že funguje ako ovládač pohybu (džojstik). Stratí sa však rýchly prístup k niektorým nastaveniam. Bolo by vhodné, aby sa dalo rýchlo prepínať medzi nastaveniami krížového voliča. Táto možnosť ale nejde nastaviť v rýchlej voľbe.

Výhodou je, že väčšina tlačidiel na fotoaparáte  dá naprogramovať podľa vlastného uváženia. Musel som si zvyknúť aj na klasický clonový krúžok. Dlho som nefotil klasikou a zabúdam naň.

Mnohí vyčítajú fotoaparátu malý hľadáčik. Myslím si že hľadáčik je v poriadku. Obnovovacia frekvencia je rýchla. Keď sa fotoaparátom hýbe, obraz netrhá. Hodila by sa väčšia očnica, pri silnom proti svetle alebo svetle zľava, si musím zatieniť fotoaparát rukou. Škoda, že sa nedá dokúpiť dodatočne,  určite by som si ju dokúpil.

Profesionálny fotografi mu vyčítajú, že nemá 2 sloty na kartu. Je to vec zvyku, zatiaľ sa mi nestalo, že by ma vo fotoaparáte zradila karta. Skôr mi vadí umiestnenie , resp. dosť nepraktické vyberanie a vkladanie karty. A tiež, ak je na fotoaparáte naskrutkovaná doštička statívu, nie je možné otvoriť kryt na baterku/kartu.

Displej je dotykový a funguje v 4 nataveniach. 1/ fotografovanie dotykom, 2/ zaostrovací bod, 3/výber oblasti zaostrenia, 4/vypnutý. Vraj sa plánuje aktualizácia softvéru, ktorá umožní používať dotykovú obrazovku aj keď bude oko na hľadáčiku. Osobne si neviem na takomto malom fotoaparáte predstaviť, keď budem mať pritlačené oko na hľadáčiku ako dostanem ruku pod tvár a ešte budem  prstom naháňať ostriaci bod.

Doplnené 11.12.2017

Nainštaloval som si nový firmware, ktorý firma už dlho sľubovala a ktorý spojazdnil dotykovú obrazovku tak, že môžem posúvať ostriacim bodom aj keď mám oko na hľadáčiku. Používam ľavé oko a tak sa mi veľmi zle pohybuje zároveň prstom po obrazovke. Ide to, ale nie je to také rýchle ako keď pohybujem ostriacim bodom pomocou krížového ovládača. Možno po tréningu to pôjde lepšie. 

Čo mňa ešte pri fotení znervózňuje, je zablikanie obrazu, pri niektorých nastaveniach ak zaostrím ale neodfotím a pustím spúšť. Vtedy obraz zabliká.  Myslím si, že to robí  clona. Objavuje sa to len pri určitých nastaveniach.  Nebráni to foteniu, ani ho nespomaľuje, ale mňa to pri fotení znervózňuje. Zatiaľ som na iných značkách fotoaparátoch takéto kmitanie nevidel.

Setový objektív 18-55/2,8-4 je stabilizovaný, ľahký malý a podáva dobré výsledky. Obraz je však trochu mäkší a sú medzi jednotlivými kusmi sú kvalitatívne rozdiely.  Myslím si, že je aj celkom rýchly. Ako základný objektív slušná voľba. Uvažoval som aj nad objektívom 16-55/2,8.  Možno časom.

Okrem tohto objektívu som si kúpil objektív 56/1,2. Trošku starší typ, pomalší, hlučnejší, ale ostrí už na 1.2 a s krásnym bokehom. Výborný nie len na portréty. Potreboval som objektív s ktorým by som dosahoval podobné rozostrenie pozadia ako na FF . Myslím, že požadovaný  zámer splnil. Ak pri fotografovaní nevypínate fotoaparát medzi fotením, doporučujem vypnú predostrovanie, lebo objektív neustále zaostruje a „hrkoce“. Teda, ak Vám to nevadí.

Výstup – Obraz.

Fotografie z tohto fotoaparátu vyzerajú veľmi dobre. RAF súbor má obrovských 48 MB. Trošku je problém, že málo Raw konvertorov dobre zvláda RAF Fuji. Kúpil som si preto program Iridient, ktorý dokáže konvertovať RAF do formátu DNG. Výrazne pomáha hlavne pri fotografiách prírody (zelenej farby). Fujifilm má trošku problém s rozpytím zelenej farby na fotografiách, tento problém však veľmi dobre rieši práve Iridient. Ale aj posledná verzia Camera RAW už dobre zvláda RAF.  Dokonca obsahuje aj profily analógových filmov Fuji. U Fujifilmu je veľmi dobrý výstup JPG. Hlave čiernobiele fotografie sa prakticky nemusia upravovať.

Väčšinou sa udáva, že FF prístroje zvládajú šum výrazne lepšie ako APSC prístroje. Testoval som svoje fotoaparáty: FF, APSC a 1,0″. Do ISO 12 800 a medzi FF a APSC som nezaznamenal rozdiel. Skôr a mi zdá, že je to o inom type šumu.

Pri tmavých scénach je šum výraznejší a je aj väčší rozdiel medzi FF a 1,0″.

Pri svetlejších scénach sa rozdiely stierajú.

Páčia sa mi aj niektoré funkcie fotoaparátu. Napr. Panoráma. Má ju aj môj Sony RX 100 III. Dosť často na dovolenkách využívam túto funkciu. Nie len pri krajinke ale aj pri vysokých alebo širokých budovách, ak nie je možné si urobiť odstup.

Zaujímavo je riešená aj „Dvojexpozícia“. Odfotím jeden snímok. Na obrazovke sa mi zobrazí priesvitný odfotený obraz a vidím cez neho aj reálny náhľad. Môžem si teda presne nastaviť druhý záber. Poprípade druhú snímku zrušiť a odfotiť ju znovu.

Rýchlosť ostrenia pri pohybových scénach som zatiaľ nemal možnosť otestovať. Takéto scény fotím veľmi zriedka. Systém zaostrovania je však, podľa deklarovaných informácií, prevzatý z X-T2. Na tej som si už otestoval športové scény a fotoaparát ich zvládal celkom slušne. Tak je predpoklad, že aj  X-T20 bude podávať podobné výsledky.  Zatiaľ som s ostrením nemal problém.

Fotografované:  Fujifilm X-T2 + 16-50/2,8

 Veci, ktoré som vyskúšal a dopuručujem na Fujifilm X-T2O.

  • Priložená popruh na fotoaparát je síce imidžový ale dosť ma na krku reže, aj pri nízkej váhe fotoaparátu. Doporučujem kúpiť tenký neoprénový popruh, ktorý stojí okolo 10 € .
  • Spúšť je dosť malá. Skoro každý majiteľ si dokupuje plastové tlačidlo, ktoré dá naskrutkovať na spúšť. Cena na internete je pár centov.

  • Určite je potrebné chrániť displej ochranným sklom. Chvíľu som ho nosil voľne v taške a už som mal jednu síce maličkú, čiaročku od zispu. Rýchlo som si kúpil ochranné sklo.
  • X-T20 má interný blesk, ktorý sa dá použiť v núdzi. Na lepšiu prácu je však vhodný externý blesk. Fuji síce má svoje vlastné blesky, ale sú buď málo výkonné alebo dosť veľké. No a k malému fotoaparátu, veľký blesk, tak vám pri fotení „vykrúti ruku“. Ja som si kúpil Nissin i40. Maličký ale výkonný blesk. Zatiaľ „palec hore“.

  • Na spracovanie obrazu, tak ako som už spomínal, je vhodné kúpiť program Iridient. Výrazne zväčšuje počet detailov na výsledných obrázkoch.
  • Fuji doteraz nemal klasický makro objektív. Teraz sa chystá do predaja objektív 80/2,8 ktorý je však dosť drahý. Zhodou okolnosti som mal doma makro predsádku Raynox, ktorú som používal na Sony RX 100 III. Celkom pohodlne sa dá na makro použiť. Nie je to ideál, tak ako s plnohodnotným makro objektívom, ale funguje to.

 

  • Nutnosť sú aspoň dve náhradné baterky. Výdrž batérie je u tohto fotoaparátu kritizovaná. A je to fakt. A pokiaľ mienite nahrávať aj video 4K, tak bez náhradných batérií toho veľa nenatočíte. Nemusíte kupovať nutne originál batérie. Ja mám 2 originál batérie a 2 neoriginálne, ktoré stoja približne polovicu ceny originálu. Zatiaľ som nezistil rozdiel.

Záver

Fujifilm X-T20 je veľmi dobrý fotoaparát. Ale nič nie je dokonalé. Aj on má svojich pár chybičiek. Niektoré sa snáď vyriešia aktualizáciou a niektoré až novou verziou fotoaparátu. Fotografie z neho sú veľmi dobré a kto rád fotí priamo do JPGu, tak sa môže na fotoaparát spoľahnúť. Vzhľadom na veľkosť, ponuku objektívov, kvalitu obrazu a výbavu je to pre mňa v súčasnosti stále jediná možná voľba. Fotoaparát označujú za poloprofesionálny. Podľa mňa sa s ním dá normálne profesionálne pracovať, veď pred cca. 10 rokmi sa fotografom o takomto fotoaparáte len snívalo. Jedinou nevýhodou je, že nie je utesnený pred vodou a prachu, čo ho trošku znevýhodňuje na použite v teréne.