Fujinon 80 MM F2,8 LM WR OIS Makro.

Pred nedávnom som prešiel od systému Canon (inak výborného, ale ťažkého) k Fuji. Všetko bolo v poriadku. Malo to však jeden háčik.  Fuji nemal makro objektív. Veľmi rád fotím makro a objektív makro od Canonu  som zároveň používal  aj na portréty.

Ale, už to nie je pravda. Práve mi prišla absolútna novinka Fujinon 80 MM F2,8 LM WR OIS Makro. Asi som jeden z prvých vlastníkov a preto by som sa rád podelil o prvé skúsenosti s týmto objektívom.

Na začiatok musím skritizovať cenu, 1299 € je trošku veľa. Lkový objektív od Canonu s totožnými vlastnosťami, sa pohybuje tesne pod hranicou 1000€. Pravdepodobne si boli vo Fuji vedomí, že majitelia fotoaparátov Fuji nemajú na výber.

Podľa technickej špecifikácie na stránke Fuji : FUJINON XF80mmF2.8 R LM OIS WR Macro  ponúka fokálnu vzdialenosť ekvivalentnú 122 mm (na 35 mm formáte), maximálnu clonu F2,8 a 1.0x faktor zväčšenia, ako prvý objektív v rade X . Objektív je odolný voči poveternostným podmienkam a prachu a dokáže fungovať v teplotách do –10°C.

Prvý dojem, keď som objektív vybalil, bola veľkosť. Objektív je dosť veľký a na mojej X-T20 vyzerá obrovský. Keď som fotoaparát s nasadeným objektívom položil na stôl, tak objektív niesol fotoaparát :-). Pri fotení mi však pomer objektív – fotoaparát problém nerobí. Objektív je celokovový a podľa tech. špecifikácie váži 750g. K objektívu je dodávaná plastová slnečná clona a mäkké púzdro. Plastová clona je tiež dosť dlhá a spolu s objektívom pôsobia mohutným dojmom. Jeho veľkosť mi „narobila“ problémy aj s brašnou, ktorú som kúpil špeciálne na Fuji, a nie je stavaná na tak veľký objektív nasadený na fotoaparáte :-).

Ďalšou zvláštnosťou objektívu je, že keď ho zoberiete do ruky a otočíte ním, tak cítite, ako sa vo vnútri niečo pohybuje. Bol som trochu vyplašený, pokiaľ som si nezistil, že to nie je chyba, ale vlastnosť ostriaceho motorčeka objektívu. Po nasadení objektívu a zapnutí fotoaparátu, dostane motorček šťavu, objektívom mierne trhne a zaostrovacie motorčeky sa aktivujú. Nezľaknite sa ani tichého bzučania, ktoré tieto motorčeky vydávajú, pokiaľ sú pod prúdom.

Veľkou výhodou, tohto objektívu je stabilizácia. 80mm je  po prepočte 122 mm dlhé sklo a pri „trasľavých rukách“ ktoré mám ja, je to dobrý pomocník. Stabilizácia sa dá samozrejme aj vypnúť, pokiaľ potrebujete fotiť napr. zo statívu. Som zvedavý, ako bude spolupracovať s pripravovanou novinkou X-H1, ktorá bude mať stabilizovaný čip.

Vedľa prepínača na stabilizátor sa nachádza prepínač obmedzovač zaostrenia na makro.Môžete fotiť v režime Full, teda bez obmedzovača, ale aby ste skrátili dobu zaostrenia je možno použiť zaostrenia od 0,25m do 0,5m alebo od 0,5m do nekonečna. Ako náhle je zapnutý obmedzovač na nejakú hodnotu, napr. na od 0,25m do 0,5m, tak na objekt vzdialenejší ako 0,5 m objektív nezaostrí a u menej skúsených fotografov,ktorí sa ešte nezoznámili s funkcionalitou objektívu, to môže spustiť paniku, že objektív nefunguje.

Ako som už písal, minimálna vzdialenosť od fotografovaného objektu je 0,25m. Pri takej vzdialenosti aj minca 2 € presahuje mimo obraz. Objektív ostrí na „plnú dieru“ výborne. Prakticky každá fotografia je dokonale ostrá. Zaostrovací systém funguje celkom svižne. Bokej je príjemne jemný.

V rohu obrázku je výrez 1:1.

Ako je spomínané na začiatku, objektív je utesnený proti prachu a vode. Žiaľ môj Fujifilm X-T20 nie je a tak som  odolnosť objektívu nemohol vyskúšať.

Ďalšie technické vlastnosti objektívu ako je vinetácia, chromatická aberácia,  atď. nechám na odborníkov, ktorí sú za to platení :-).  Podľa mňa je Fujinon 80 MM F2,8 LM WR OIS Makro je výborný objektív s úžasnou kresbou a príjemným bokehom, ktorý má ďaleko širšie využitie ako len makro fotografi.  Napr. sa  môže použiť ako výborný portrétny objektív.

Jedinými škvrnkami, na inak dokonalom výrobku, je jeho veľkosť (čo však asi musíme akceptovať) a hlavne jeho cena, ktorá môže odradiť dosť záujemcov.