Výroba produktovej fotografie II

Ako som spomínal v minulom článku, u produktovej fotografie nejde o klasické fotenie, zobrazujúce realitu. Cieľom je vytvoriť vizuálne atraktívny obrázok produktu.

Produkty, ktoré majú transparentný obal aj náplň, zásadne fotím bez etikiet. Pri nasvietení je náplň iskrivá a nerobia sa tam tiene z etikiet. Zároveň na tlačenej etikete je pri zväčšení vidieť  tlačový raster. Výrobok celkovo potom pôsobí čistejšie. Najskôr si odfotím fľašu bez etikiet, potom vložím etiketu priamo od grafika a poprípade doplním lesky.

Ukážeme si to, už tradične, na výrobku Tatrachemy, Diave politúre. Pracovať budem v programe Photoshop cz.

Najskôr som si odfotil čistú fľašu s náplňou, ktorú som nechal odstáť , lebo pri prenose výrobku sa urobila na hladine jemná pena a „retiazka“. Pri fotení si treba dať pozor aj na pozadie, všetko sa ukáže vo výrobku. Aby pozadie nebolo svetlom rozdelené na viac častí, čo bude vidieť na fľaši.

Aby mi neurobilo problém ostrenie na transparentnej náplni, tak som si do stredu fľaše nalepil malý kúsok papierovej pásky. Na tento kúsok so ostril.

Výrobok som orezal (to popisovať nebudem) a odstránil pozadie. Pomocou Kriviek a Úrovní  som rozjasnil celú fľašu. Nástrojom Záplata som odstránil z fľaše pásku tak, že som pásku nástrojom obišiel a celý výber, ktorý vznikol som posunul nahor,  mimo pásku.

Vzhľadom na to, že chcem obrázok výrobku vkladať do reálneho prostredia, musím urobiť čiastočne priesvitnú tú časť fľaše, kde nie je tekutina. Nástrojom Rychlý výber vyberiem bielu plochu. Klikneme si pravým tlačítkom na bielu plochu a v roletke, ktorá sa otvorí klikneme na Vrstva Vyjmutím (alebo Schift + Ctrl+J). Biela plocha bude oddelená od zbytku fľaše. Teraz ju môžeme urobiť čiastočne priesvitnou. V paletke Vrstvy na pravom boku posuniem jazdcom Krytí, podľa vlastného uváženia.

Pripravený grafický návrh so vložil na vhodné miesto na fľaši. Pomocou Úpravy-Transformovat-Pokřivit upravíme tvar etikety tak, aby zodpovedal realite. Ak je fľaša valcová, aby bol vzhľad realistický, aplikujeme na etiketu Filtr – Deformace – Zaoblení  (v Režime si vyberiem Pouze vodorovně) a jazdcom na základe vizuálnej kontroly nastavíme deformáciu etikety. Vtedy je dobré mať pred sebou originálny výrobok.

Doplním odlesky na etikete. Vytvoríme novú prázdnu vrstvu. Nástrojom obdélnikový výběr robíme si výber v tvare obdĺžnika na kraji etikety, tak aby kraj obdĺžnika začínal tam kde začína prirodzený odlesk na fľaši.Vyplníme bielou farbou.

Odstránime výber (Ctrl+D). Prejdeme na vrstvu 3 (etiketu). Nástrojom kouzelná hůlka klikneme vedľa plochy etikety. Urobí sa výber plochy okolo etikety.

Teraz si vyberieme vrstvu 4 (odlesk) a klikneme na klávesnicu Delete. Vznikol nám odlesk ktorý presne kopíruje vonkajší tvar etikety.

Nástrojom guma  s nastavenou tvrdosťou na 0%, jemne, podľa vlastného uváženia odstránime hranu odlesku (zo strany etikety).

Keď máme hotovo duplikujeme vrstvu 4. Otočíme kópiu vrstvy 4 vodorovne Úpravy – Transformovat – Převrátit vodorovne.

Posunieme kópiu vrstvy 4 presne na druhú stranu etikety. U oboch vrstiev odlesku znížime Krytí na 21%.

Máme hotovo. Do pozadia môžeme vložiť stôl, nejakú izbu a tieň. Trošku sa pohráme s krivkami a fotka do katalógu je hotová.