Zátišie vo fľaši

Použitá technika: Canon 5D mark III, Canon macro 100/2,8 USM, stojan, zábleskové svetlá Photon DM 300, komínik, reflektor s klapkami a modrým filtrom.

Použitie dymu pri tvorbe zátišia je zaujímavý a jednoduchý spôsob, ako vytvoriť tajomnú, mystickú atmosféru fotky. Kreativite sa medze nekladú a môžeme vytvoriť zátišie na rôzne témy. Atraktívne sú hlavne motívy Helloween a Vianoce.  Poďme si jeden strašidelný motív odfotiť.

K príprave zátišia potrebujeme: sklenené nádoby (fľaše, vázy, poháre), výkres, na ktorý si vytlačíme motív, ktorý chceme použiť. Ja som vytlačil len obrysy  na biely výkres, vystrihol (nožničkami a odlamovacím nožom), potom vystrihnutý motív nastriekal z oboch strán matným čiernym sprejom. Ďalej potrebujeme čierne pozadie, korkovú zátku, špendlíky väčšou hlavičkou, vonné tyčinky, zápalky, dlhú pinzetu a nejaké aranžérske premety na doladenie scény – lístie, gaštany, vatu na sneh, atď.

Máme vystrihnutý a pripravený motív v našom prípade mačku. Aby nám stála vo fľaši, tak ako potrebujeme, musíme ju vzadu vystužiť. K tomu som použil kocku vyrezanú z korkovej zátky, ktorú som na spodnej časti pripevnil špendlíkom zozadu k mačke. Kocka musí byť tak veľká aby prešla hrdlom fľaše a ostal tam ešte priestor na papierovú mačku.

Pripravíme a naaranžujeme scénu. Vložíme do fliaš mačku. Jemne ohneme papier okolo korkovej kocky, tak aby sa zmestil do hrdla fľaše. Zoberieme pinzetu a vložíme mačku na dno. Viac ju posunieme na stranu smerom k fotoaparátu.

Nastavíme si zábleskové svetlá. Ja som použil z ľavej strany komínik, ktorý vytvoril zaujímavý lúč. Z pravej strany som použil reflektor s klapkami a modrým filtrom.  Filter nie je podmienkou. Zmeniť farebný tón je možné jednoducho aj v Photoshope.  Svetlá sú buď z boku alebo trošku zozadu. Podľa rozloženia scény. Dáme si fotoaparát na stojan. Nastavíme hodnoty.  ISO som nastavil na 200, clona 8 a čas 1/125. Nechcel som mať scénu preexponovanú.

Teraz dymom pomocou vonnej tyčinky vyplníme fľaše. Vonné tyčinky sú lacný a efektívny spôsob ako vytvoriť hmlu. Vložíme tyčinku do fľaše, mierne ňou pohybujeme a druhou rukou zakrývame otvor, aby nám dym neunikal. Po dostatočnom zadymení uzatvoríme fľašu zátkou.

Môžeme začať fotiť. Fľaše môžu byť zatvorené zátkou, ale atraktívnejšie sú zábery, kde dym pomaly stúpa hore z pootvorených fliaš.

Prajem príjemnú zábavu.

 

Ďalšie fotky:

Všetky fotografie na tejto stránke: Karol Križan

Fotografie podliehajú autorským právam a bez súhlasu autora ich nie je možné kopírovať ani šíriť!