Žiarivý bokeh

Lesklé reťaze, šperky alebo iné trblietavé predmety, ktoré držíme na krátku vzdialenosť pred objektívom fotoaparátu, môžu vytvoriť pôsobivý svetelný efekt. Je to veľmi jednoduchý spôsob ako urobiť originálny portrét.

K foteniu som použil babkin starý náhrdelník s množstvom bledomodrých kamienkov a vianočné reťaze. Vysvetlím postup s náhrdelníkom.

Z pevného kartónu som si vyrezal štvorcový rám, do ktorého som špendlíkmi upevnil dookola náhrdelník. Vytvoril som tak „rám“ z náhrdelníku s otvorom v strede. Umiestnil som ho cca.  1,5 m od foteného objektu. Všetko som to uchytil do držiaku, tak aby som mohol stredom odfotiť portrét.

Z pravej strany som namieril bleskovým svetlom s komínkom na náhrdelník, tak aby sa kamienky náhrdelníku leskli. Z ľavej strany som nasvietil tvár bleskovým svetlom s nasadeným octa boxom. Pozadie bolo biele.

Fotoaparát som umiestnil blízko rámu s náhrdelníkom.  Vzdialenosť má byť pod minimálnu zaostrovaciu vzdialenosť objektívu. Potom bude náhrdelník rozmazaný.

Dobré je mať fotoaparát na statíve, aby sme si mohli upravovať  náhrdelník (alebo iné trblietavé veci) tak, aby nezakrývali oči, nos alebo ústa.

Pred fotením si skontrolujte, či svetlo mieri priamo na náhrdelník, inak budú na fotke len tmavé fľaky.

Použil som fotoaparát Canon 5D mark III a objektív Canon macro 100/2,8.