MagFilter Adaper Ring

Written by nazirk

Už dlhšiu dobu vlastním kompaktný fotoaparát Sony RX 100 III. Tento fotoaparát vlastne nosím všade zo sebou. Spĺňa moje požiadavka na  cca. 80% fotografií. Hlavne je to ľahký, „vačkový“ fotoaparát. Zrkadlovku Canon 5D mark III používal už len v ateliéri alebo na špecifické fotenie napr. makro. Pri kúpe Sony RX 100 III som už vedel, že fotoaparát ma slabšie miesto práve v makro fotografii. Preto som si kúpil predsádku Raynox macroscopic lens M-250. Veľmi kvalitná makro predsádka.

Ale nemal som ju ako pripevniť na fotoaparát, lebo Sony pri tretej verzii akosi pozabudlo na možnosť používať filtre a predsádky. Na verziu II však mali špeciálnu redukciu VFA-49 R1. Nie je určená na verziu III a vyššie. A bola aj dosť drahá. Aj tak som si ju kúpil. Princípom je krúžok, ktorý sa nalepí na objektív. Na krúžok sa potom „zacvakne“ redukcia. Na objektív RX100 III však je malý a prekrýval trochu priestor okolo šošovky objektívu. Nalepil som ho a po čase sa mi občas netvorila lamelová krytka na objektíve. Myslel som, že na dovolenke sa mi tam dostal piesok.

Náhoda je blbec, vo februári, v Zuberci mi fotoaparát padol tak nešťastne, že sa  mi deformovala krytka objektívu a mechanizmus prestal fungovať. Na opravu som ho zaniesol do Nových Zámkov p. Matunákovi. Ten mi fotoaparát rýchlo a za dobrú cenu opravil. Zároveň mi odporučil, aby som redukciu VFA-49R1 už na objektív nedával. Asi obmedzovala lamely na kryte objektívu a tie sa potom úplne neotvárali.

Mal som však makro predsádku aj nejaké filtre.  Musel som nájsť alternatívu redukcii od Sony. Na internete som našiel MagFilter Adaper Ring. Našiel som aj názory majiteľov RX100 III, ktorí MagFilter vyskúšali a odporúčajú ho. Tak som si MagFilter na závit 52 objednal.

Práve dnes mi prišiel. Princíp je podobný ako u adaptéru Sony. Nalepí sa plochý kovový krúžok, ktorý je tenší ale hlavne väčší ako Sony. Nezakrýva priestor okolo šošovky.

Na tento plochý kov sa magneticky pripevňuje redukcia 52 mm. Funguje jednoducho a dobre.  Celá redukcia pôsobí veľmi pekne a ako keby bola súčasťou  fotoaparátu. Súčasťou balenia ja aj náhradný plochý kovový krúžok a neoprénové puzdro na zavesenie.

Podľa výrobcu je MagFilter Adaper Ring použiteľný aj na iné fotoaparáty.

52mm / 55mm / 58mm redukcie pre použitie s nasledujúcimi fotoaparátmi:
Sony: RX100 I, II, III, IV / HX9V / HX20V / HX30V
Canon: G12 / G15 / G5 X / PowerShot SX610 HS / PowerShot SX 720 HS
Nikon: S7000 / COOLPIX A900
Panasonic: Lumix DMC-ZS100
49mm redukcie pre použitie s nasledujúcimi fotoaparátmi:
Canon S95 / S100 / S110 / S120

Aj keď je redukcia prichytená len silou magnetu, udrží Raynox macroscopic lens M-250.

Ilustračná fotka bez makro predsádky a s makropredsádkou.

S efektovým filtrom star 4x

Ilustračná snímka s efektovým filtrom star 4x

S fitrom Hoya ND 64

Ilustračná snímka ,pravdepodobne, urobená s fitrom Hoya ND 64. Nie je to však isté :-).

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *