S Fujinkou na infračervenú fotografiu

Written by nazirk

Už je to dlhááá doba čo som prešiel z Canonu na Fujifilm. Začínal som ešte s Fujifilm x 10, potom X-T20 a teraz používam Fujifilm X-T3. Fotoaparáty Fuji ma nikdy nesklamali a neustále ma prekvapujú svojimi možnosťami. Mám rád fotografovanie s Fuji. Moja Fujinka ma neprestáva prekvapovať svojimi možnosťami. Tak to bolo aj s infračervenou fotografiou.

Nedávno som si kúpil časopis FotoVideo v ktorom bol zaujímavý článok o infračervenej fotografii. Bol tam aj popis ako fotografovať pomocou infračerveného  filtra  Hoya R72 a odkazy na stránky o infra fotografii. Dostalo ma to. Infračervená fotografia  ma tak zaujala, že som si na druhý deň objednal Filter Hoya R72. Bez rozmýšľania. Impulzívne.

Filter Hoya R72 patrí medzi najobľúbenejší infračervený filter. Svojou krivkou priepustnosti je vhodný aj pre neupravované fotoaparáty, kde aj cez blokačné filtre pred čipom je možné trochu toho infra sveta zachytiť. Hoya se postará o zablokovanie viditeľného svetla a prepustenie len infračerveného svetla.

Až potom som začal študovať články venujúce sa infračervenej fotografii. Tam som sa dozvedel, že nie každý objektív je vhodný na infračervenú fotografiu. Mnohé majú hotspot. Sú to bledšie kruhové fľaky alebo rôzne artefakty  na výslednom obrázku. Skoro som odpadol. Čo keď nebudem môcť použiť filter ani na jeden môj objektív? Začal so po internete zháňať nejaké informácie o objektívoch Fuji a ich schopnosti fotografovať pomocou infračerveného filtra. Našiel som ich niekoľko, ale odporovali si navzájom.  V jednom článku písali o danom objektíve, že je výborný, v druhom, že má problém. A nie všetky objektívy boli s infračerveným filtrom testované. Až som na stránke LifePixel našiel aj grafické zobrazenie optickej chyby. Teraz už viem, že najviac zodpovedá realite. Nie sú tam síce všetky objektívy, ale  3 objektívy som už testoval a chovali sa presne podľa zistených údajov. U dvoch ďalších som urobil len pár testovacích obrázkov.

Tabuľka objektívov:

Pre každú značku objektívov existujú na internete informácie o tom ako sa chovajú pri použití infračervených filtrov.

Na originál obrázkoch, ktoré som fotografoval (sú výrazne červené) nie je na prvý pohľad vidieť hotspot.  Zvýrazní sa až úpravami.

Testoval som tieto objektívy:

Fujinon 16-55/2,8. Skutočnosť zodpovedá tabuľke. Na všetkých clonách je vidieť hotspot vo forme bledšieho stredu fotografie.  Najmenej  na clone 2.8. Fotografoval som maximálne na clone 8. A vždy sa dal hotspot v Photosshope odstrániť veľmi jednoducho, za pár sekúnd.

Fujinon 16/1,4. Tu som očakával, že nebude žiadny hotspot. V niektorých článkoch písali , že na všetkých clonách je bez hotspotu. Ja si myslím, že na niektorých je maličký náznak. Môže to byť však aj dojem.

Fujinon 100-400/4,5-5,6. Z hľadiska hotspotu má najlepšie výsledky. Nemá  žiadny. Má však trošku problémy so zaostrením na drobné objekty (ak má nasadený infračervený filter).

Pár testovacích fotografií som urobil aj s objektívmi:

Fujinon 10-24/4 . Výrazný hotspot už na clone 04. Malý, stredový ale výrazne ohraničený. Určite by sa dal vyretušovať.

Objektív Fujinon 10-24/4 má takýto hotspot pri clone 4. V čierno bielej verzii jedným klikom štetca  „nástroj stmavení“ je problém vyriešený.

Fujinon 80/2,8.  Viditeľný hotspot.  Trochu širší a jemnejší ako u  10-24/4.

Musím povedať, že som časom uprednostnil objektív 16-55/2,8 pred 16/1,4, ktorý má síce výrazne lepšie výsledky s hotspotom, je však dosť široký. Fotografoval som často v takých podmienkach, že sa nedalo priblížiť k objektu fotografovania (ani dopredu ani do zadu) a do záberu sa mi dostávali haluze, trstina atď.  Rýchlejšie a efektívnejšie som odstránil hotspot ako  konáre, trstinu, atď. Zoomový objektív mi umožňuje presne nastaviť kompozíciu.

Nastavenie fotoaparátu

Tu sa ukázali kvality fotoaparátu Fuji. Každá značka fotoaparátu, ale aj každý typ fotoaparátu reagujú inak na infračervené svetlo. V mnohých článkoch opisovali problém fotoaparátov s ostrením, nastavením teploty , zobrazením v hľadáčiku. Fujifilm X-T3 sa ukázal ako výborný fotoaparát na infračervenú fotografiu.  Je veľmi dobre citlivý na infračervené svetlo. A vôbec s ničím som nemal problém. Fotoaparát s nasadeným filtrom ostril korektne, v hľadáčiku som mal dostatočne viditeľný obraz – elektronický hľadáčik sa postaral o bezproblémové zobrazenie scény,  automatika fungovala perfektne. Zo začiatku som nastavoval vyváženie biele na 2700 K (ako doporučovali v článkoch) ale zdalo sa mi, že potom v Photoshope sa nejako zle upravujú fotografie. Pri ďalšom fotografovaní som zabudol prepnúť vyváženie bielej a nechal som to na automatike. Photoshop si s tým výrazne lepšie poradil ako keď som mal nastavenie na 2700K.

ISO som mal nastavené na 160. Nutnosťou je statív a diaľková spúšť. Ja používam jednoduchú káblovú spúšť.

Nedávajte Infračervený filter na UV filter. Moja skúsenosť je, že sa zhorší ostrenie. Neviem to vysvetliť ale je to tak. Zabudol som dať dole UV filter a fotoaparát mal problém s ostrením. Dal som preč UV filter a fotoaparát ostril svižne!

Upozornenie: Pri klasickej zrkadlovke, po nasadení infra filtra na objektív, nebudete vidieť v hľadáčiku nič a ani sa nebude dať zaostriť. Fotografovanie infračerveným filtrom pravou zrkadlovou sa riadi inými pravidlami. Dá sa fotografovať aj pomocou funkcie Live view.

Motív

Nie som odborník, aby som sa tu rozpisoval o vlnových dĺžkach infračerveného svetla. Podstatou je, že použitím infračerveného filtra sa menia farby. Modrá obloha je čierna, zelená sa mení na bielu. Ideálne počasie na fotografovanie infračerveným filtrom je leto, čo najsilnejšie slnko. Fotografovanie na pravé poludnie!! Stromy so zelenými listami sa na priamom slnku menia na „snehové gule“. Na oblohe krásne vyniknú biele oblaky. Znižovaním intenzity slnka sa znižuje aj efekt infračerveného filtra. Expozície cez infračervený filter sa pohybujú od 2 sekúnd  a viac. To spôsobuje, že hladina vody sa stáva zrkadlová a oblaky sa pri pohybe efektne rozmažú. Fotografie urobené pomocou infra filtra sú mimo realitu a majú zvláštnu atmosféru.

Cez infračervený filter by sa nemalo fotografovať proti slnku. Dokonca doporučujú, aby bol objektív v tieni. Minimálne, na fotografii môžu vznikať odlesky, maximálne  sa môže poškodiť snímač.

Úprava a spracovanie fotografií

Fotografie som vyvolal v programe  Photoshop. Záverečné úpravy a prevod  do čiernobielej v programe NIK Silver efex Pro.

Moja prvá infračervená fotografia

Nebola urobená technikou Fujifilm, dokonca ani klasickým fotoaparátom. Prvú infra fotografiu som urobil mobilným telefónom Samsung Galaxy S20. Kuriér mi priniesol filter Hoya R72 do práce. Som dosť netrpezlivý typ. Chcel som vyskúšať, ako to funguje. Tak som vyšiel na dvor,  priložil filter pred objektív fotoaparátu mobilu, cvakol a vyšla celkom zaujímavá fotografia. Bez akéhokoľvek nastavovania. Sám som bol prekvapený výsledkom. Takáto skúsenosť otvára možnosti infračervenej fotografie aj pre vlastníkov mobilných telefónov.

Nič nie je lepšie na testovanie infračerveného filtra, ako rybníky v Kamennom mlyne pri Trnave :-). Poskytujú zelené stromy, hladinu rybníkov. Keď je slnečné počasie a obláčiky na oblohe, ideál.

Skúšal som fotografovať aj v meste a výsledok je veľmi slušný.

Kaplnka sv. Rozálie , obec Štefanová.

Fotografie z objektívu 10-24/4

Záver

Fotografie budem priebežne pridávať a skúsim otestovať ešte aj iné objektívy.  V každom prípade  sa Fujinka ukázala ako univerzálny fotoaparát na každú príležitosť, výborná aj na infračervenú fotografiu!

Infra fotografie z  Kollárova

Šaľa

Sobotište

 

Všetky fotografie:

Všetky fotografie na tejto stránke: Karol Križan

Fotografie podliehajú autorským právam a bez súhlasu autora ich nie je možné kopírovať ani šíriť!

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *