„Jsem si dovolil. Na ukázku. Ze své zahrádky, pár obrázků. Jestli se neurazíte.“

Dovolil som si parafrázovať slávnu vetu z filmu Marečku podejte mi pero!

Mnoho fotografov , neustále lamentuje, že nemá čo fotografovať a snaží sa cestovať za fotografiou do rôznych atraktívnych zahraničných lokalít. Nič proti tomu. Sú nádherné miesta vo svete. Ale keď nedokážeme nájsť krásne veci okolo seba, nedokážeme zaujímavo odfotografovať ani tú najkrajšiu svetovú atrakciu. Problém je v tom, že danú lokalitu odfotografovalo pre nami ďalších milión profesionálnych aj amatérsky fotografov. A mnohí určite lepšie. A je tam všade obrovský nátresk turistov!! Netreba ísť za peknou fotografiou na koniec sveta. Úžasné fotografie urobíme aj vo vlastnom byte, alebo na záhrade. A práve záhrada je miesto, kde sa dajú robiť rôzne druhy  zaujímavých fotografií. Napadlo ma to vtedy, keď som si len tak odfotografoval na záhrade čerešne a fotografia na facebooku dostala  ďaleko viac páčikov ako fotografie z nejakej atraktívne destinácie. To ma prinútilo zamyslieť sa nad dnešnou fotografiu. Je plná experimentálnych, aranžovaných fotografií alebo v Photoshope perfektne upravených. Všetky sú špičkové. Ale ako keby chýbala „obyčajná“ klasická fotografia. A ľuďom to zjavne začína chýbať.  Tak som sa pozrel do archívu a hľadal fotografie ktoré vznikli na moje malej záhradke.

Pár ich pridávam .

Už pri kúpe, úplne zanedbaná záhrada poskytovala veľa zaujímavých motívov. Všade sa pohybovali rôzne zvieratká. Napríklad jašterice.

Slimáky

Žaby

Neskôr, keď sa už na záhrade začalo pracovať, na tyčkách od rajčín sedávali rôzne druhy vážok.  Dá sa k nim priblížiť úplne blízo a je dosť času na ich fotografovanie.

Spadnuté, hnilé čerešne a kvety levandule lákajú motýľov.

A pod chatkou sa narodili mačiatka

Samozrejme, na záhrade sa dajú odfotografovať aj rôzne druhy ovocia

pavučiny

Záhrada je plná kvetov, ktoré sa dajú fotografovať z rôznych uhlov.

Jabloň plná kvetov

Odraz po daždi v starej zabudnutej kelni.

Na záhrade sa dajú fotografovať aj štylizované portréty.

A nakoniec aj takéto fotografie môžu vzniknúť ak namierite fotoaparát na susedovu záhradku 🙂

Fotografie boli urobené fotoaparátmi Canon 5D mark II, 5D markIII, Sony RX100 III, Fujifilm X10, Fujifil X-T20 a  Fujifilm X-T3.

Týmto článkom som chcel len pripomenúť, že sú pekné miesta a veci okolo nás, ktoré sa oplatí fotografovať a záhrada poskytuje nepreberné množstvo možností.  Nemusia to byť vždy len exkluzívne lokality, alebo náročné aranžované scény.