Otočenie šošovky v objektíve Helios 44M

Kamarát mi poslal link na  Ephoto.sk, kde bol návod ako otočiť šošovku v objektíve starého fotoaparátu Zenit – Helios 44M. Priložené boli zaujímavé fotky, urobené takto upraveným  objektívom.  Žiaľ nemám predplatenú stránku a prečítať som si mohol len začiatok. Tak som sa rozhodol, že si otočenie šošovky vyskúšam sám a podelím sa s vami o moje skúsenosti.

Hneď na začiatok chcem upozorniť, že som nemal vhodné nástroje na rozmontovanie objektívu. Opakovaním môjho postupu bez vhodných nástrojov si môžete znehodnotiť objektív, napr. poškriabaním šošovky! Používajte pri montáži správne nástroje alebo si dajte obrátiť šošovku v servise optiky!  Ja som dosť netrpezlivý a preto som siahol po alternatívnych nástrojoch.

Mám na svojom Zenite trošku iný typ objektívu Helios ako v článku Ephota. Helios – 44M-4.

Odskrutkoval som hornú prírubu za pomoci nožničiek. Išlo to celkom ľahko. Nožničky som držal zasunuté v dvoch otvoroch príruby  a točil objektívom. Tak som minimalizoval možnosť poškriabania objektívu.

Pod prírubou sa nachádzali ďalšie, ktoré mali na obvode proti sebe drážky. Vystrihol som si kus plechu. Z jednej strany mal šírku obvodu väčšej príruby a na druhej strane plechu mal rozmer menšej príruby. Prelepil som si šošovku kartónom a lepiacou páskou, aby som ju nepoškriabal. Príruba bola dosť zatiahnutá a preto som ju musel pomôcť skrutkovačom a kladivkom. Uchytil som si objektív, zasunul  skrutkovač do jednej z drážok a jemne klepol kladivkom.  Príruba sa uvoľnila a ďalej som pokračoval za pomoci plechu.

Po odskrutkovaní som vytiahol kovové púzdro, v ktorom bola šošovka zaistená ďalšou prírubou. Tú som odskrutkoval za pomoci vystrihnutého plechu (druhou stranou). Už som nemusel použiť kladivko.

Odstránil som ochranu šošovky (kartón a pásku). Vyčistil šošovku, otočil a tak, ako som postupoval pri demontáži ale v opačnom garde, som objektív zložil.

Po uverejnení článku sa na mňa obrátili kamaráti s otázkou, či sa dá objektívom zaostriť aj mimo stred. Dnes som  bol testovať objektív v prírode. Podľa mňa sa veľmi mimo stred ostriť nedá. Mierne umiestnenie mimo stred je možné, ale potom sa obraz naťahuje do strán a vytvára „duchov“ okolo fotených objektov. Je to vidieť na fotografii Krokusu. Už  na stredovo orientovanej fotografii zobrazí objekt veľmi mäkko. Na fotografii, kde som sa snažil umiestniť Krokus do ľavej strany, je vidieť vytvorený „duch“ smerujúci v ľavo.

Lepšie sa mi to podarilo pri fotografii murárskej naberačky. Ale aj tam už kraj naberačky ťahá do prava.

Ďalšia skúsenosť je, že sa zvýšila minimálna zaostrovacia vzdialenosť.

Veľký problém má objektív s protisvetlom. Stačí lúč priameho slnka do objektívu a  na fotke je bledý závoj. Fotky, ktoré prikladám, som sa snažil upraviť v Photoshope ale nedosiahol som uspokojivého výsledku.

Na potoku som si vyskúšal aj bokeh.

Ďalšie fotky z dnešného fotenia som pridal do galérie.

Požil som Canon EOS 5D mark III, redukciu a upravený objektív Helios – 44M-4.