Portrét s pohybom

Veľmi atraktívne pôsobia portréty s pohybom.

Urobiť takýto portrét nie je príliš náročné. Dá sa urobiť za úplne jednoduchých podmienok, s bleskom a trvalým svetlo . Ja som použil jedno trvalé svetlo a jedno zábleskové svetlo s nasadeným soft boxom. Potrebujeme ešte statív, diaľkovú spúšť a čierne pozadie.  K tomu aby, som vedel vysvetliť  fotografovanému páru, čo vlastne od nich chcem, som pripravil ilustračné obrázky.

Základom fotografie je dlhá expozícia a pohyb.  Nastavíme si na fotoaparáte expozíciu na viac ako sekundu. Zapneme trvalé svetlo. Vo fotoaparáte, ktorý je na statíve, si urobíme kompozíciu obrázku. Pripojíme k fotoaparátu odpaľovacie zariadenie.  Obe svetlá som mal postavené  vedľa seba, nad fotoaparátom.

Vysvetlíme modelom, že po odpálení blesku, musia robiť pohyb, ktorý sme si dohodli (podľa obrázku).  Fotenie bude treba niekoľkokrát opakovať, aby si modely zvykli  a naučili sa správne načasovať pohyb. Poprípade k lepšiemu nastaveniu fotoaparátu.  Ak chcete mať fotografiu výrazne farebnú, môžete použiť tretie svetlo. Ja som chcel len monochromatické fotografie.

Pri fotení systémovým bleskom treba mať nastavenú synchronizáciu blesku na 1. lamelu.

Nastavenie: t 2,o, f 8,o, ISO 100, Canon 5D mark III, Canon macro 100/2,8.

Táto technika má veľký potenciál! Dá sa použiť na mnoho rôznych žánrov, portrét, šport, svadobné, atď.